Domů Financie Výber obalového materiálu ovplyvňuje kvalitu jedla. Ukážeme vám ako

Výber obalového materiálu ovplyvňuje kvalitu jedla. Ukážeme vám ako

0

Balenie potravín je nevyhnutnou súčasťou gastro priemyslu, pretože pomáha udržiavať kvalitu potravín a predlžuje ich trvanlivosť. Môže tiež ovplyvniť chuť jedla, textúru a dokonca aj nutričnú hodnotu. Obalové materiály vo vašej gastro prevádzke preto musia byť odolné, pevné a vyrobené z kvalitných materiálov, aby sa jedlo k spotrebiteľovi dostalo vždy čerstvé a so zachovanou pôvodnou konzistenciou. Na výber máte z viacerých možností, všímajte si vždy typ použitého materiálu.

Materiál rozhoduje

Typ materiálu použitého na obaly má zásadný vplyv na kvalitu jedla. Rôzne materiály odlišne ovplyvňujú teplotu, vlhkosť, svetlo a obsah kyslíka v balení, čo môže viesť k znehodnoteniu jedla a rastu baktérií. Najmä plastové nádoby môžu zachytávať vlhkosť a vytvárať teplé a vlhké prostredie, ktoré podporuje rast baktérií. Prenikanie kyslíka do niektorých obalov zase vedie k oxidácii a zhoršeniu kvality potravín. V súčasnosti je na trhu k dispozícii veľké množstvo rôznych druhov obalov potravín. Každý typ balenia má svoj vlastný súbor výhod a nevýhod, ktoré ovplyvňujú vaše jedlo. Tu je prehľad tých najbežnejších:

  1. Papierové obaly

Papier je pravdepodobne najstaršou a najbežnejšou formou balenia potravín. Na tento účel ho používali Číňania už v druhom storočí pred Kristom. Jeho príbuzný – kartón bol vynájdený v 70. rokoch 19. storočia a stal sa populárnym najmä pri výrobe škatúľ na obilniny. Papier je všestranný obalový materiál so širokým využitím od pergamenových papierov cez kraftové misky na polievku a papierové prestieranie na stôl, až po krabice z vlnitej lepenky na torty či pizzu. Papier má tiež vynikajúce vlastnosti z hľadiska pevnosti a hmotnosti a pre gastro prevádzku znamená nízke náklady, teda za svoje peniaze dostanete dobrú kvalitu. Papier je tiež biologicky odbúrateľný, opakovane použiteľný a udržateľný. Vyrába sa z obnoviteľných zdrojov a dá sa dobre recyklovať. Na jedlo nemá negatívny vplyv z hľadiska jeho kvality. Nemusíte sa báť ani rozmočenia, pretože papierové obaly sú dostatočne odolné.

  1. Plastové obalové materiály

V porovnaní s inými obalovými materiálmi je plast najmladší z hľadiska doby, kedy bol objavený. V 50-tych rokoch minulého storočia sa plasty spopularizovali aj v potravinárskom priemysle vo forme styrénu. Plastové fľaše, ktoré poznáme dnes, sú vyrobené hlavne z PET (polyetyléntereftalátu). Plast je univerzálny a bežne používaný materiál vďaka svojej ľahkosti a cenovej dostupnosti. Jednou z hlavných nevýhod plastových obalov je to, že nie sú veľmi odolné a ľahko sa zničia. Navyše môžu tiež vylúhovať chemikálie do jedla a poškodiť zdravie ľudí. Väčšina plastov sa síce dá recyklovať, ale vyžaduje si to veľké množstvo energie. Ich toxicita spôsobená uvoľňovaním mikroplastov do životného prostredia, znečisťovanie pôdy, vody a následne ohrozenie zdravia živých organizmov núti spoločnosť prehodnocovať využitie plastov. Taktiež existujú obavy z kontaminácie počas procesu ich recyklácie.

  1. Ekologické obaly

V súčasnosti sa v gastro sektore dostávajú do popredia novšie materiály, ktoré sú 100% biologicky odbúrateľné a recyklovateľné. Príkladom sú obalové materiály vyrobené z kukurice alebo pšeničného škrobu, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a pri správnej likvidácii sa úplne rozložia. Obaly na jedlo vyrobené z vlákna cukrovej trstiny, ktorá je vedľajším produktom výroby cukru, sú vhodné aj do mikrovlnnej rúry a sú 100% biologicky odbúrateľné. Majú hladký, jemný povrch, sú dostatočne stabilné a nepremastiteľné. Cukrová trstina je vhodná pre styk s potravinami a oveľa šetrnejšia k prírode a životnému prostrediu ako plast. Obalové materiály z cukrovej trstiny sú aktuálne považované za biologické „High Tech“ produkty. Tieto obaly však potrebujú špecifické zariadenia na kompostovanie, aby sa úplne rozložili.

Exit mobile version