Developeri rozbehli výstavbu nájomných priestorov na výrobu a skladovanie vo veľkom. V Česku sa teraz stavia rekordných 1 112 000 metrov štvorcových nových priestorov, čo je najviac v histórii a tiež viac ako trojnásobok oproti hodnote na konci roku 2020. Stavebný boom sa odohráva aj v ďalších krajinách strednej Európy.
Realitne poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield vo svojej analýze uvádza, že moderné logistické industriálne plochy v regióne ku koncu roka 2021 dosahovali viac ako 46 miliónov metrov štvorcových, čo je viac ako desaťpercentný nárast oproti roku 2020. Najväčšia časť týchto priestorov sa nachádza v Poľsku (52 percent), v Českej republike je to 21 percent (9,7 milióna m2) tejto plochy.
Aj keď už na každého obyvateľa Česka pripadá skoro meter plochy v logistických a výrobných areáloch, tak to stále nestačí rastúcemu dopytu. Tú tiahnu hlavne firmy pôsobiace v logistike, distribúcii av odbore e-commerce, nie výrobné podniky. Neobsadenosť plôch v moderných areáloch na prenájom je v Česku teraz iba 1,6 percenta, v Prahe potom dokonca iba 0,7 percenta.
„Na súčasný presun časti retailového dopytu z tradičných predajných kanálov na internet musia spoločnosti reagovať zodpovedajúcimi skladovými kapacitami. Rozvoj e-commerce teraz zásadne ovplyvňuje podobu retailového predaja, pričom najviac preferovaný v budúcnosti bude najskôr variant čiastočne kamenných obchodov a doručenie priamo z centrálneho skladu,“ odhaduje vedúci tímu prenájmu priemyselných nehnuteľností a nákupných parkov v Cushman & Wakefield Jiří Kristek.
Vývoj dopytu v SR podľa odboru
Vývoj dopytu po skladových a výrobných priestoroch v SR podľa odvetvia. Zdroj: Cushman & Wakefield
V súvislosti s nedostatkom voľných plôch na trhu v Česku v minulom roku stúpali nájmy, ktoré sa predtým dlhodobo držali na stabilnej úrovni. Najvyššie dosahované nájomné za plochu o rozlohe 5000 m2 v dobrej lokalite sa niekoľko rokov pohybovalo v rozmedzí 4 až 4,30 eura za meter štvorcový, ku koncu minulého roka však v okolí Prahy stúplo až na 5,60 eura/m2.
Najvyšší podiel na celkovej industriálnej ploche v piatich krajinách strednej Európy majú podľa analýzy firmy Cushman & Wakefield developerskej spoločnosti CTP (13 %), Prologis (10 %), Panattoni (8 %) a P3 Logistic Parks (7 %).
Na výstavbe v regióne sa vlani podieľala hlavne spoločnosť Panattoni, ktorá dokončila takmer dva milióny metrov štvorcových novej logistickej plochy. S touto spoločnosťou spolupracuje česká realitne investičná firma Accolade, ktorá v posledných rokoch rýchlo rastie. Druhé miesto drží pôvodom holandský developer CTP, ktorý vlani dodal na trh vyše 600 000 metrov štvorcových plôch na prenájom.