Ministerka životného prostredia Anna Hubáčková schválila pridelenie dotácie z Modernizačného fondu na šesť desiatok menších fotovoltaických elektrární. Štátna podpora v súčte dosiahne takmer 347 miliónov korún. To by malo vystačiť na zhruba 50 megawattov nového výkonu.
Podporu v tomto novom balíku schválených projektov získali fotovoltaické elektrárne s výkonom do 1 MW. Výška investičnej dotácie z Modernizačného fondu sa spravidla pohybuje od 2 do 7 miliónov korún na jeden projekt. „Je to jeden z mnohých ďalších krokov, ktorými cielime na maximálne zníženie závislosti na fosílnych palivách a ruských zdrojoch,“ hovorí ministerka Anna Hubáčková.
Ministerstvo uviedlo v tlačovej správe dva konkrétne príklady. Napríklad v areáli firmy Sigma Group v Lutíne na strednej Morave vyrastie fotovoltika s inštalovaným výkonom 263,7 kWp. Elektrinu bude vyrábať pre potreby výrobnej haly, prebytky budú ponúknuté ostatným výrobným prevádzkam spoločnosti. Projekt, ktorý by sa mal začať realizovať už v apríli a dokončiť v októbri, prispeje k zníženiu emisií oxidu uhličitého a k menším nákladom za energie.
Iným úspešným žiadateľom o dotáciu je spoločnosť Lidl, ktorá chce umiestniť solárne panely na svojich päť predajní – v Prostějove, Kroměříži, Ostrave, Pardubiciach a Sviadnove. Prvé panely by sa na strechy predajní mali inštalovať na jeseň tohto roku, hotovo by malo byť do konca roku 2024. Na fotovoltaické elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 749 kWp získal Lidl dotáciu vo výške 5,6 milióna korún.
Ďalšie podporené projekty možno nájsť na webe Štátneho fondu životného prostredia (SFŽP). Príjemcu dotácie je možné rozdeliť do niekoľkých skupín, ktoré aj s konkrétnymi príkladmi uvádzame v prehľade nižšie:
investori do zelenej energetiky (Solar Global, Nova Green Energy, Freitag Project Development)
teplárenské podniky (SAKO Brno, Energetika Třinec, Tepláreň Otrokovice)
mestá a regióny (Praha, Pardubice, Litoměřice, Pacov, Juhomoravský kraj)
priemyselné podniky (Denso Slovakia, Bosch Diesel, Sigma Group, ČEPRO, TON, TESS SK)
developeri priemyselných hál (CTP Invest)
poľnohospodárske podniky (Úsovsko, ZEVOS, Zenergo)
Podporu tak získajú okrem iných záujemcov aj prvé veľké mestá. Ako sme už predtým informovali, ambiciózny plán na inštaláciu solárnych panelov na strechách budov má Brno v spolupráci s mestským podnikom SAKO Brno. Pozadu nechce zostať ani hlavné mesto Praha, ktoré chce len na budovách vo svojom majetku v najbližších rokoch umiestniť panely s výkonom 80 megawattov.
Dotáciu z Modernizačného fondu získali už aj veľké fotovoltaické elektrárne s výkonom od 1 MW vyššie. Prehľad úspešných žiadateľov nájdete v správe, ktorú Ekonomický denník vydal v polovici marca.
Tip redakcie: Hľadáte inšpiráciu a moderné trendy?