Česká republika síce nemá veľa možností navýšiť ťažbu zemného plynu z podzemia, ale aspoň malé zníženie závislosti od ruského plynu by mohli ponúknuť bioplynové stanice. Zatiaľ dodáva vyčistený metán do siete jedno takéto zariadenie, do konca tohto roka pribudne druhé.
Jedná sa o výrobňu biometánu v Poľnohospodárskom družstve chovateľov a pestovateľov v Litomyšli. Generálnym dodávateľom technológie je spoločnosť Hutira – Brno spolu s dcérskou firmou Hutira green gas. Zatiaľ čo prvé zariadenie v Rapotíne pri Šumperku spracováva bio odpad, druhé sa zameria na výrobu biometánu z poľnohospodárskych surovín.
Tu získaný bioplyn bol doteraz využívaný na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla. „Novo bude v špeciálnej technológii upravený na kvalitu zemného plynu a vtlačovaný do plynárenskej sústavy – vysokotlakového plynovodu. Biometán bude tiež možné použiť na pohon vozidiel na CNG vďaka výstavbe plniacej stanice, ktorá je súčasťou projektu,“ uviedla Monika Zitterbartová, výkonná riaditeľka spoločnosti Hutira green gas.
Na výrobu biometánu sú podľa Zitterbartovej v súčasnosti najvhodnejšie už fungujúce bioplynové stanice. Tých je v Česku aktuálne v prevádzke okolo siedmich stoviek. Vyrástli väčšinou v dobe bioplynového boomu rokov 2008 až 2013, vzhľadom na štedro nastavené prevádzkové dotácie sa zameriavajú hlavne na výrobu zelenej elektriny.
Teraz sa ponúka možnosť konverzie aspoň niektorých bioplyniek na produkciu biometánu s dodávkou do plynovodnej siete. Problém je v tom, že väčšina bioplynových staníc je umiestnená na vidieku ďaleko od najbližšieho plynovodu. To obmedzuje okruh vhodných kandidátov na produkciu biometánu. Ale ako sa ukázalo, ani päťkilometrová prípojka k sieti už dnes nie je zásadnou prekážkou.
Nahradiť sa dá až 5 percent fosílneho plynu
Spotreba zemného plynu v posledných rokoch rastie, napríklad vlani sa jednalo o 9,4 miliardy kubických metrov. Takmer stopercentne sa jedná o dovoz z Ruska. Podľa odhadu Českej bioplynovej asociácie a združenia CZ BIOM by poľnohospodárske bioplynové stanice mohli nahradiť až 5 percent celkovej spotreby „fosílneho“ plynu.
Ďalšie až jedno percento by mohol nahradiť biometán vyrobený z biologicky rozložiteľného odpadu. „Ak by sme začali triediť a využívať bioodpad v bioplynových staniciach, môžeme z približne jedného milióna ton bioodpadu ročne vyrobiť zhruba 70 až 80 miliónov kubických metrov biometánu,“ spomenul Petr Novotný z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.
Dotačnú podporu pre biometán predpokladá vlani schválená novela zákona o podporovaných zdrojoch energie. V januári zverejnený návrh nariadenia vlády počíta s investičnou dotáciou na výrobu biometánu v nových alebo rekonštruovaných bioplynových staniciach.
O podporu v aukciách majú tento rok súťažiť zdroje s produkciou až 25 miliónov m3 biometánu, v nasledujúcich rokoch to má byť až 50 miliónov m3 za rok. Zatiaľ sa stále čaká na notifikáciu podpory u Európskej komisie.