- Reklama -zprávy

Obrie investície na spadnutie. LIBERTY už pozná meno dodávateľa hybridných pecí

Date:

Share:

Jednu z najväčších českých oceliarní LIBERTY Ostrava čaká kľúčový investičný projekt: výmena zastaraných a energeticky náročných tandemových pecí za novú hybridnú elektrickú technológiu. Majiteľ skupiny LIBERTY Steel, britský podnikateľ Sandžív Gupta, pri svojej marcovej návšteve v Ostrave oznámil, že dodávateľ náročného technologického celku bol už vybraný a bude oznámený v priebehu apríla. Projekt znamená, že ostravská huta zamestnávajúca 6 000 ľudí by mala byť aj z pohľadu zelenej politiky EÚ dlhodobo udržateľná.

Aj napriek pokroku v kľúčovom projekte výstavby hybridných elektrických pecí čelí LIBERTY Ostrava problémom. Našťastie medzi ne nepatrí nedostatok zákaziek: Konjunktúra na európskom trhu s výrobkami zo železa a ocele trvá a za minulý rok by mal hrubý zisk LIBERTY Ostrava dosiahnuť 10 miliárd korún.

Problémom je ale dostupnosť železnej rudy na svetovom trhu, na ktorú má zásadný vplyv vojna na Ukrajine, odkiaľ nielen LIBERTY Ostrava, ale aj iní českí oceliari odoberali pred vojnou väčšinu tejto komodity. Výpadok ukrajinských dodávok bezpochyby je možné kompenzovať, nezaobíde sa to ale zrejme bez zvýšenia cien oceliarskych produktov. LIBERTY Ostrava môže ťažiť z toho, že je súčasťou nadnárodnej oceliarskej skupiny LIBERTY Steel, ktorá zamestnáva len v Európe okolo 15 000 ľudí. To jej dáva širšie možnosti výberu dodávateľov a silnejšiu vyjednávaciu pozíciu voči nim.

Kľúčovou otázkou budúcnosti ostravskej hute ale zostáva radikálna zmena výrobnej technológie. Jej vlastník, skupina LIBERTY Steel Group britského podnikateľa Sandžíva Guptu, chce vymeniť štyri tandemové pece za hybridné, elektrické a robí k tomu príslušné kroky: Počas svojej návštevy v Ostrave v druhej polovici marca Sandžív Gupta oznámil, že bol už vybraný ich dodávateľ. Jeho meno by malo byť zverejnené v priebehu apríla.

Súčasť rodinného biznisu

Sandžív Gupta, majiteľ LIBERTY Steel, je následníkom svojho otca Pandurmana, ktorý v 50. rokoch 20. storočia založil v Indii továreň na súčiastky bicyklov. S prvými obchodmi začal už pri štúdiu na britskej Cambridge.

Po niekoľkých rokoch obchodovania s komoditami sa preorientoval na investovanie do podnikov ťažkého priemyslu, najmä v kategórii tzv. distressed actives, teda spoločností v problémoch. V tých dokázal obnoviť výrobu a získať nové zákazky, takže dokázal získať podporu politikov a vybudovať si povesť záchrancu ťažkého priemyslu v západnom svete.

Liberty Steel sa tak postupne stala kolosom zamestnávajúcim 35 tisíc ľudí vo Veľkej Británii, kontinentálnej Európe aj v ďalekej Austrálii. Firmy skupiny majú výhodu vertikálnej integrácie: ťaží uhlie, vyrábajú oceľ aj hliník, ale aj následné produkty, ktoré končia v stavebníctve, ťažobníctve či automobilovom priemysle.

Ostravská huť sa stala súčasťou Guptovho impéria v roku 2019, kedy ju kúpil spolu s niekoľkými ďalšími európskymi podnikmi od spoločnosti ArcelorMittal. Nešlo o ideálny čas, pretože európsky oceliarsky biznis, ktorý sa vždy pohybuje v cykloch, čelil jednej z najväčších kríz v tomto tisícročí.

Guptovým manažérom sa ale podarilo v Ostrave udržať všetky pracovné miesta a investovať, napríklad do modernizácie jednej z vysokých pecí, ktorá stála 44 miliónov Sk. LIBERTY Steel uvádza, že do udržania prevádzky v Ostrave v období krízy musela investovať z vlastného vrecka 3,6 miliardy korún.

Guptove plány ale narušil pád banky Greensill, ktorá zaisťovala významnú časť prevádzkového aj investičného financovania, na jar 2021.

Obavy z krachu celej skupiny sa ale nenaplnili a LIBERTY Steel dokonca počas minulého roka pokračovala v investíciách, napríklad do rozsiahleho projektu modernizácie Steckelovej valcovne v Ostrave, ktorá do svojho ukončenia v budúcom roku vyjde na miliardu korún.

Uhlíková neutralita do roku 2030

Po zrútení banky Greensill prechádza celá skupina náročnou reštrukturalizáciou a refinancovaním. Napriek tomu Sandžív Gupta naďalej trvá na tom, že splní svoj sľub, aby sa celá skupina stala do roku 2030 uhlíkovo neutrálnou vďaka investíciám do zelených technológií aj do výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Uholným kameňom tejto stratégie je práve projekt hybridných elektrických pecí v Liberte Ostrava. K jeho realizácii je podľa hutí ale potrebná pomoc českého štátu: Okrem dotačnej podpory je nevyhnutné vybudovať do ostravskej hute linku veľmi vysokého napätia, čo predstavuje úlohu pre štátnu spoločnosť ČEPS.

━ nové příběhy

Vplyv technologických inovácií na efektivitu skladovania v plachtových halách

Technologické inovácie neustále menia spôsob, akým podniky riadia svoje skladovacie operácie, najmä v prípade plachtových hál. Tieto inovácie prinášajú nové možnosti a zlepšenia, ktoré...

Ochrana Duševného vlastníctva – Tajná Ingrediencia Úspešného Podniku

Vo svete podnikania je ochrana duševného vlastníctva tým tajným korením, ktoré môže z obyčajného podniku urobiť recept na úspech. Ako si predstaviť podnik bez...

Vyberáte platobnú bránu pre WordPress? Poradíme vám

WooCommerce riešenie pre e-shop vám umožní vytvoriť internetový obchod akéhokoľvek zamerania či veľkosti. Tento plugin je kompatibilný s mnohými WordPress šablónami a patrí medzi najčastejšie e-commerce...

Vytvárame Dokonalé IT Systémy s Prehľadnou Funkčnosťou a Pohodlným Ovládaním

V súčasnom digitalizovanom svete je dôležité mať spoľahlivý partner pre vývoj IT systémov, ktorý rozumie nielen technickým aspektom, ale aj potrebám užívateľov. Firma IT-outsource.sk...

ETF investovanie ako populárny nástroj medzi investormi

Exchange-Traded Funds (ETF) sa stali populárnym nástrojom medzi investormi vďaka svojej jednoduchosti a schopnosti poskytovať diverzifikáciu portfólia. V tomto článku sa zameriame na to,...
- Komerční sdělení -pr článek