Spotreba plynu očistená o vplyv počasia bola v tohtoročnom prvom štvrťroku o 11 percent nižšia ako vlani. Vysvetliť to možno tým, že rekordne vysoké ceny plynu donútili do priemyselné podniky aj ostatných spotrebiteľov k obmedzeniu spotreby. Odber elektrickej energie zo siete sa oproti minulému roku takmer nezmenil.
Ako prepočítali analytici firemnej skupiny Amper, celková spotreba elektriny bola v tomto prvom štvrťroku o 2,8 percenta nižšia ako v rovnakom období minulého roka. Tento pokles však možno vysvetliť vplyvom počasia; uplynulá zima totiž bola jednou z najteplejších za dobu merania. Po očistení od vplyvu počasia je tak spotreba za prvý kvartál vyššia o 0,4 percenta ako v roku 2021.
Rovnaké vysvetlenie však nefunguje v prípade zemného plynu. Tu aj po zohľadnení vplyvu počasia stále vychádza prepad spotreby v medziročnom porovnaní o nevídaných 11 percent. Pád spotreby je možné sledovať už od tretieho kvartálu minulého roku. Teda určite nie náhodou od doby, keď začala cena plynu na burzách rásť do extrémnych hodnôt.
„V Ampere pracujeme s hypotézou, že ceny plynu sú už také vysoké, že rýchlo začína fungovať elasticita dopytu a ľudia aj podniky spotrebu plynu už znížili a ďalej znižujú. V každom prípade vojna o Ukrajinu predstavuje o jeden poriadok dramatickejší vplyv na energetiku, než mala pandémia koronaviru,“ konštatuje Jan Palaščák, šéf a vlastník skupiny Amper.
Vývoj spotreby elektriny a zemného plynu v Česku po štvrťrokoch. Zdroj: Amper Meteo
Počasie naopak prialo výrobe elektriny v solárnych a veterných elektrárňach. Produkcia fotovoltaických elektrární bola v prvom kvartáli medziročne vyššia o celých 56 percent. Veterné elektrárne medziročne vyrobili dokonca o 63 percent viac elektrickej energie. Výnimočný z tohto hľadiska bol mesiac február, kedy sa vyrobilo 2,5-násobne viac. Menej často sa vyskytovali námrazové stavy, ktoré v zime obmedzujú prevádzku veterníkov.
Oproti minulému roku si pohoršila výroba vodných elektrární, kde nastal pokles o 19 percent. Je to dané priaznivým výsledkom v minulom roku, oproti „suchým“ rokom 2015 až 2019 produkcia energie vzrástla. Veterné, vodné a solárne elektrárne v prvom kvartáli roku 2022 dohromady pokryli 6,1 percenta spotreby elektrickej energie v Českej republike.
Ide zatiaľ o predbežné údaje. Presnejšie štatistiky o vývoji výroby a spotreby elektriny v Česku vydáva Energetický regulačný úrad, ale až niekoľko mesiacov po skončení daného kvartálu.