Takú vysokú infláciu Česko nezažilo od začiatku roku 1998. Index spotrebiteľských cien v marci medziročne vzrástol o 12,7 percenta a hore ho ťahajú hlavne skokovo zdražujúce pohonné hmoty, elektrina a plyn. Zdražuje prakticky všetko s výnimkou telekomunikačných a poštových služieb.
Ako uvádza v tlačovej správe Český štatistický úrad, zásadný bol rast cien pohonných hmôt a olejov o 50,6 percenta (vo februári tu ceny medziročne vzrástli o 31 percent). V oddiele bývania vzrástli ceny elektriny o 24,7 percenta, zemného plynu o 37,7 percenta a tepla vrátane teplej vody o 13,9 percenta. Výrazný bol aj rast ceny uhlia a ďalších tuhých palív o 19,9 percenta.
Okrem palív a energií rastú aj ďalšie zásadné položky spotrebného koša. Priemerný rast cien potravín a nealkoholických nápojov dosiahol 7,7 percenta, ale niektoré základné potraviny zdražujú oveľa výraznejšie. Príkladom môžu byť ceny múky (+30,3 %), polotučného mlieka (o 20,1 %), masla (o 31,9 %) a zemiakov (o 21,4 %). Ceny odevov v medziročnom porovnaní vzrástli o 19,9 a obuvi o 15,4 percenta.
Hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus Vít Hradil sa domnieva, že inflácia dosiaľ vrchol nedosiahla. Ďalej porastie av letných mesiacoch by sa mohla priblížiť 16 percent. „V druhom polroku by potom mala mierne klesať, čo však bude do značnej miery dané čisto štatistickým efektom vyššej porovnávacej základne z minuloročnej jesene, keď ceny už začali rásť. Za celý tento rok tak má inflácia aktuálne namierené minimálne k 13 percentám, rizikom je však skôr hodnota vyššia,“ uviedol Hradil.
Medzimesačne vzrástli spotrebiteľské ceny v marci o 1,7 percenta. V oddiele doprava sa zvýšili predovšetkým ceny pohonných hmôt – o 21,7 percenta. Významnejší nárast sa v marci oproti februáru odohral aj v cenách zemného plynu (o 7,4 %), olejov a tukov (o 2,8 %), stravovacích služieb (o 2,2 %) a ubytovacích služieb (o 3,4 %) ). Okrem toho rástla aj cena vína (o 2,2 %) a tabakových výrobkov (o 2,3 %).
Česká inflácia je výrazne nad priemerom Európskej únie. Podľa bleskových odhadov Eurostatu bola medziročná zmena spotrebiteľných cien v krajinách Eurozóny 7,5 percenta. Napríklad na Slovensku to bolo 9,5 percenta av Nemecku 7,6 percenta. Podľa úplných údajov za mesiac február bola najvyššia inflácia v Litve – medziročne o 14 percent.